Wyważanie kół

Każdy właściciel samochodu musi dbać o dobry stan techniczny pojazdu. Można powiedzieć, że od tego zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Regularne przeglądy, wymiana olejów, pilnowanie ciśnienia w oponach – to tylko kilka istotnych aspektów, o których nie można zapominać. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie wyważenie kół. Źle wyważone koła to problem, który dotyka niemal każdego kierowcę. Nieodpowiednio skalibrowane koła mogą być bardzo niebezpieczne na drodze. Regularne wyważanie kół można znacznie poprawić komfort jazdy na co dzień, dlatego warto tego pilnować. Jak często należy to robić? Jak rozpoznać źle wyważona koła?

Czym jest wyważanie kół?

Definicja mówi, że wyważanie kół to równomierne rozłożenie mas wokół osi obrotu koła. Innymi słowy na kole nie mogą wystąpić miejsca, o większej lub mniejszej masie – wszystkie muszą być takie same. Oczywiście nie można zrobić tego samemu w domu – wyważanie kół odbywa się w warsztatach samochodowych za pomocą specjalnej maszyny – wyważarki. Określa ona miejsca, w których należy zamontować ciężarek.

W jakich sytuacjach należy skalibrować koła?

Wyważanie kół jest niezbędne po każdym zdjęciu opon, a także po przejechaniu 5000 kilometrów. Najczęściej kierowcy oddają koła do wyważania po każdej sezonowej wymianie opon. Oczywiście są również inne sytuacje, kiedy niezbędne jest wyważanie kół takie jak udział w wypadku drogowym, czy wjechanie w dużą dziurę. Niekorzystnie na kalibrację kół wpływa także dłuższa jazda po nierównej nawierzchni, a także w trudnych warunkach takich jak śnieg.

wyważanie kół

Po czym poznać, że koła są źle skalibrowane?

Złe wyważenie kół spotyka większość kierowców. Na szczęście problem ten daje o sobie znać, dlatego łatwo jest się zorientować, że coś jest nie tak. Zazwyczaj można odczuć drganie całego nadwozia. Przy ostrych zakrętach może pojawić się zarzucanie tyłem – wówczas problemem są niewyważone tylne koła. Kiedy coś nie tak jest z przednimi kołami, może pojawić się drganie kierownicy, które znika przy większych prędkościach. Warto również zwracać uwagę na zużycie bieżnika – jeżeli jest ono nierównomierne, wówczas koniecznie trzeba oddać koła do wyważania. Kolejnym objawem na który należy zwrócić uwagę jest charakterystyczny szum, który pojawia się  w czasie jazdy. Wyważanie kół nie jest kosztowną usługą, a może znacznie poprawić nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest pilnowanie, aby koła były dobrze skalibrowane, a w razie wystąpienie któregokolwiek z objawów od razu udać się do warsztatu samochodowego.