Wyciąganie wgniotek po stłuczce – jak to się robi?

Sporadycznie na drodze zdarzy nam się małe zderzenie i wtedy w aucie robi się wgniecenie. Takie wgniecenia najczęściej wyglądają mało urodziwie i dodatkowo zmniejszają wartość pojazdu. Coraz częściej wykonywane są bezinwazyjne sposoby wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki temu auto może wyglądać jak nowe i przeważnie nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek miał stłuczkę. Kiedy możliwe jest usuwanie wgniotek i na jaki sposób możesz postawić?
Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?
Technika masowania blachy stosowana jest w przypadku tych fragmentów samochodu, do których jest łatwy dostęp do wgniecionego miejsca od środka. Jest to przede wszystkim maska albo klapa od bagażnika. Do tego typu usuwania wgnieceń konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Pracownicy warsztatu potrzebować będą wypychaczy blacharskich o przeróżnych kształtach, rozmiarach i końcówkach oraz dźwignie, czyli tzw. heble. Typ zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Przy pomocy miękkich młotków z podbijakami i prawidłowo dostosowanych hebli, karoseria jest masowana w taki sposób, aby wróciła do swojego pierwotnego stanu. Sprzęty, jakie niezbędne są do zrobienia takiego masowania nie są tanie i lepiej oddać samochód do fachowców, którzy szybko pozbędą się z niego wgniotek.
PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?
Jeżeli nasze auto posiada wgniotki, ale nie lakier jest bez skazy to można zastosować metodę PDR a więc likwidowanie wgnieceń bez malowania auta. Na samym początku należy odtłuścić i wyczyścić interesujące nas miejsce, a potem położyć na to miejsce specjalny klej i przyczepić właściwe urządzenie. Za pomocą tego przyboru wyciąga się obecne wgniotki. Po gruntownym naprostowaniu blachy usuwa się urządzenie i można usunąć klej przy użyciu zmywacza.
Dużym plusem tego sposobu jest np. brak potrzeby pozbywania się któregoś z podzespołów. Na dodatek, może być stosowana w przypadku usuwania wgnieceń po gradobiciu.
Tej techniki lepiej nie wykonywać samodzielnie w domu ponieważ konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności i dosyć drogiego sprzętu. Zdecydowanie rozsądniej jest oddać auto w ręce profesjonalistów, których na pewno wyszukasz w Krakowie.
Ostatnim sposobem, który można wykonać w domu, jest zrobienie nagłej zmiany temperatur. W tym sposobie w pierwszej kolejności trzeba podgrzać wgniotkę w karoserii – przykładowo przy użyciu suszarki – a następnie szybko ją schłodzić. W tym celu wykorzystuje się przeważnie suchy lód albo sprężony dwutlenek węgla. Blacha na skutek sporej różnicy temperatur powinna się naprostować. Metoda ta ma mimo wszystko pewien minus – dość często w trakcie tego zabiegu lakier ulega uszkodzeniu i trzeba go ponownie pomalować.
Jeśli wciąż nie jesteś pewien tego, czy uda Ci się samemu wyciągnąć wgniotki z auta – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie na pewno istnieje warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.