Podpowiadamy co zrobić podczas stłuczki na parkingu?

0 Comments

Z całą pewnością kolizja na parkingu to jedna z bardziej stresujących dla kierowcy sytuacji. Jak możemy zachować się, podczas, gdy bezmyślnie spowodujemy uszczerbek na innym samochodzie? Czy do stłuczki parkingowej trzeba wezwać policję? Jak przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku takiej kolizji?

Zachowanie podczas stłuczki na parkingu

Bez wątpienia kolizja na parkingu jest jedną z najczęstszych zdarzeń na drogach. Mimo że szkody które powstały w jej wyniku najczęściej są małe, ich zlikwidowanie nie kosztuje mało. Do kolizji na parkingach najczęściej dochodzi w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa, niezbyt ostrożnego włączania się do ruchu a także próby wjechania w miejsce, które jest zbyt wąskie. Jak można unikniemy stłuczki? Zacznijmy od tego, że trzeba stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, które wskazują kierunek jazdy i informują o pierwszeństwie przejazdu. Jeśli na parkingu nie ma takich oznaczeń, kierowca musi kierować się regułą „prawej ręki”. Zgodnie z nią pojazd znajdujący się po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo. Czy zdajesz sobie sprawę, że do kolizji na parkingu bardzo często dochodzi podczas manewru cofania. Kierowca, który wyjeżdża z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia co skutkuje tym, że może nie zauważyć zbliżającego się pojazdu. W tej sytuacji nietrudno o wypadek. Kto w tym wypadku jest winny? Winowajcą zdarzenia jest samochód włączający się do ruchu. Pamiętajcie, że zachowanie szczególnej ostrożności nie zawsze wystarczy. Przez co warto poprosić pasażera czy inną osobę obecną na parkingu, aby sprawdziła, czy droga jest wolna i można w bezpieczny sposób opuścić miejsce parkingowe.

W jaki sposób się zachować, gdy dojdzie do kolizji?

W sytuacji, gdy jednak na parkingu uszkodziłeś sąsiedni pojazd, poczekaj na jego właściciela albo zostaw mu dane kontaktowe. Ucieczka z miejsca stłuczki jest złym rozwiązaniem, ponieważ mogą Ci grozić poważne konsekwencje – karne i ubezpieczeniowe. Przepisy prawa jednoznacznie wskazują, że uczestnicy stłuczki na drodze nie mogą oddalać się z miejsca wypadku.