Na jakiej zasadzie działa gwarancja przy zakupie używanego samochodu?

0 Comments

Kupno używanego auta to zawsze pewne ryzyko. Sprzedawcy przeważnie zapewniają, że pojazd jest w świetnym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Rzeczywistość bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zasięgiem różne części auta i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zgodne z opisem.

Jak funkcjonuje gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona przydatna?

Co zapewnia gwarancja na samochód używany?

Wiele podmiotów handlujących używanymi pojazdami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest ciężka do przeanalizowania. Wiedzą to również konsumenci, którzy do zapewnień handlarzy przeważnie podchodzą z rezerwą.

By rozbudzić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka firm świadczących tego typu usługi. Gwarancja na samochód używany może być zróżnicowana – generuje ją zakres, warunki i cena.

Zależnie od wykupionego standardu otrzymamy różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i potencjalną podatnością na usterki.

Najczęściej gwarancja na samochód używany obejmuje okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu auta. Bazuje się ona na bezkosztowej naprawie pojazdu w jednym z wskazanych warsztatów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej zakresie powinna znajdować się dokładna lista usterek i elementów, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte darmową naprawą stanowią tylko procent wszystkich czynników, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Co więcej, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W przypadku wyższych kosztów naprawy niż wskazuje umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie martw się niczym. Skorzystaj z oferty ava-rent.

Samochody używane – praktyczne spojrzenie na gwarancję

Rzeczywistość związana z gwarancjami na samochody używane bywa różna. Można spotkać uczciwe firmy, od których gwarancja na samochód używany w pełni realizuje oczekiwania klientów. Można też spotkać przedsiębiorstwa o słabych opiniach.

W związku z tym warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Bywa, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to wykonalne, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich zobowiązań.

Skrupulatnie należy sprawdzać też zakres gwarancji bazując na kondycję kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny daje możliwość manipulowania różnymi parametrami przez sprzedawców. Cierpią na tym przede wszystkim osoby nieobeznane z tematem.

Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z wiadomościami, że firmy często ociagają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u sprawdzonych dostawców. Uczciwe firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto umowy z nimi zawierane są zazwyczaj transparentne i nie zawierają żadnych haczyków. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.