Magazynowanie opon

Każdy właściciel samochodu posiada choć jedną zapasową oponę. O ile w przypadku tylko jednej sztuki nie powinno być problemu z przechowywaniem, o tyle dodatkowy komplet ogumienia może być już problemem. Zazwyczaj kierowcy wymieniają opony dwa razy do roku – na wiosnę i na zimę. Wówczas trzeba postawić sobie pytanie – gdzie będziemy przechowywać aktualnie nieużywane opony? Czy warto inwestować w specjalne szafki, czy regały? 

Gdzie przechowywać opony?

Problem magazynowania opon jest szczególnie istotny, jeśli nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca. Wówczas na pomoc mogą przyjść nam wulkanizacje wyposażone w odpowiednie magazyny, gdzie za odpowiednią opłatą możemy zostawić aktualnie nieużywany zestaw i o nic więcej się nie martwić. Kiedy opony przechowujemy u siebie w domu, wówczas można zakupić specjalnie do tego przeznaczony regał. Jest to najwygodniejsza metoda. Jeżeli jednak nie mamy takiego mebla, i nie planujemy jego zakupu, opony można położyć na ziemi. Warto jednak co jakiś czas je obracać tak, aby opona się nie odkształciła. Przechowywanie opon we własnym zakresie nie zwalnia nas  z potrzeby ich wcześniejszego przygotowania. O czym należy pamiętać? Jak przygotować opony przed ich magazynowaniem?

magazynowanie opon

Przygotowanie opon przed magazynowaniem

Kiedy zdecydujemy się samodzielnie przechowywać opony, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.  Przede wszystkim należy ją wyczyścić, tak aby możliwe było ocenienie jej stanu. Trzeba zwrócić uwagę na wszelkie pęknięcia, wytarcie bieżnika, wybrzuszenia. Jeżeli bieżnik jest bardzo wytarty, a opona posiada wiele uszkodzeń, wówczas należy się zastanowić czy nie należy zakupić nowej. Jeżeli opony magazynujemy razem z felgami, należy także zadbać o ich dobre wyczyszczenie. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które ułatwiają dokładne jej umycie. Oczywiście po wszystkim należy odpowiednio opony wysuszyć. Kolejnym krokiem jest nałożenie specjalnego preparatu mającego na celu zabezpieczenie ogumienia. Nie będą one jednak skuteczne, jeżeli nałożymy je na mokre jeszcze miejsca. Warto przechowywać opony w specjalnie do tego przeznaczonych pokrowcach. Oczywiście należy je wcześniej wyczyścić, co więcej nie powinny być wilgotne. Taki materiał nie przepuszcza wilgoci, ale jest jednocześnie przewiewny. Dodatkowym ułatwieniem są oznaczenia kół nadrukowane na pokrowcach. Dzięki temu wiemy na której osi i z której strony były zamontowane nasze opony. Pozwoli to na późniejszą rotację, ewentualnie zamontowanie na tym samym miejscu.