Jesteś rolnikiem?Sprawdź jakiego ubezpieczenia potrzebujesz

Rolnictwo pewien czas temu wskoczyło na kompletnie inny poziom. Dzisiaj nie kojarzy się z wyczerpującą pracą ręczną. Aktualnie jest to mocno zmechanizowany(a) sektor przemysłu. Za pilnowanie dobytku odpowiadają systemy elektroniczne.
Rolnicy korzystają także dronów, a maszyny rolnicze szokują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zwiększyć ilość produkowanych z natury dóbr. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że nawet niewielkie gospodarstwa rolne to wielki kapitał. Warto go zabezpieczyć przed wszelkimi możliwymi problemami. Najbardziej skuteczną formą zabezpieczenia dorobku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wybrać?
Czym się cechuje ubezpieczenie rolnicze OC?
Każday osoba w chwili nabycia gospodarstwa rolnego według definicji staje się rolnikiem. Łączy się z tym między innymi potrzeba wykupienia ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że jest to niezbędne nawet kiedy na terenie gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw czy hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia jest wyższa niż 1 hektar podlega opodatkowaniu.
Jest to podstawowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem pokrywa szereg kwestii. Obejmuje np. szkody wywołane warunkami atmosferycznymi czy schorzenia zwierząt. Ubezpieczenie OC dla gospodarstw rolnych pozwala być spokojniejszym w przypadku negatywnego wpływu zimy na obręb rolniczy, ale także w przypadku zepsucia się bądź kradzieży sprzętu rolniczych(ego).
Zatem, mimo, że ubezpieczenie to jest wymagane warto zobaczyć w nim plusy. Na skuteczność działań rolniczych ma wpływ sporo czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad zjawiskami atmosferycznymi czy chorobami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można chociaż ograniczać potencjalne straty.
Obowiązkowe ubezpieczenia budynków na terenie gospodarstw rolnych
Konieczność ubezpieczenia dotyczy też wszystkie budynki znajdujące się na terytorium gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również o budynkach mieszkalnych. Ważna sprawa – konieczność ta pojawia się w momencie pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków zapewnia stuprocentowe odszkodowanie szkód będących konsekwencją nieprzewidzianych zdarzeń.
Tego typu ubezpieczenie chroni gospodarza od konsekwencji wydarzeń takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy nawalny deszcz. To zwłaszcza istotne w obliczu zmieniającej się pogody. Dziś ekstremalne zjawiska atmosferyczne stają się przykrą normą. W związku z tym tym bardziej powinno się przypilnować aby nic nagłego nas nie zszokowało.
Ubezpieczenia maszyn rolniczych – mądry Polak przed szkodą
Jak wspomniano na początku artykułu rolnictwo w ostatnim czasie zostało zdominowane przez mechanizacji(ę). Dziś, szczególnie w większych gospodarstwach znaczną rolę pełnią maszyny. Niesamowicie zwiększają moce przerobowe danych gospodarstw. Ale, jak to pojazdy mechaniczne – od czasu do czasu potrzebują one naprawy. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych urządzeń – wszystko to musi być konserwowane by długo służyło.
Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) pojazdów wspierających funkcjonowanie gospodarstwa.
Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Celem takiej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie ekonomiczne przed niszczycielskimi sytuacjami. Można wskazać choćby na pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają także przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.
Niewątpliwie ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać obowiązkiem dla właścicieli takich terenów.
Zbyt wiele różnych przypadków wpływa na gospodarstwa domowe by zaniedbać ten temat. Kwestią otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem porozumienia warto przeanalizować cały swój dorobek i skonsultować stan posiadania z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i spersonalizować specjalnie pod wymagania konkretnej osoby.