Jakie elementy tworzą serwer?

0 Comments

Aktualnie ogromna ilość danych przechowywana jest w wersji cyfrowej na serwerach. Pozwala to na trwalsze magazynowanie zasobów.

Również wszelkie aktywności przeprowadzane na witrynach internetowych przechodzą przez komputer główny – serwer. Podzespoły do serwerów muszą do siebie pasować, by ich praca przebiegała płynnie, a dane były chronione.

Warto być świadomym, jakie podzespoły do serwerów klasyfikujemy, a także poznać ich wagę dla zachowania ciągłości pracy.

Jak działa serwer?

Serwer jest to program komputerowy, urządzenie lub zespół urządzeń, które umożliwiają pracę programów, stron WWW w oparciu o połączenie sieciowe.

Jest to całodobowo działające rozwiązanie, do którego określeni użytkownicy mogą mieć łatwy akces. Podzespoły do serwerów, tworzące całość infrastruktury sieciowej potrzebują odpowiedniej konfiguracji, która zapewni ich funkcjonowanie zgodne z określonym celem.

Zadania, które spełniają serwery są zróżnicowane. Jest to przede wszystkim magazynowanie danych i łatwy dostęp do nich. Użytkownicy w ramach serwera mogą swobodnie udostępniać dokumenty, a nawet tworzyć je symultanicznie – wszelkie zmiany zapisują się bowiem na dysku serwera.

To na serwerowych bazach danych przechowywane są strony WWW. Dzięki nim możliwa jest także obsługa skrzynki pocztowej. Każdy impuls wysyłany jest na serwer, skąd automatycznie przesyłany jest dalej. Dzięki kilku prostym funkcjom można sprawnie przeszukiwać i segregować nawet duże ilości danych. Serwery to też gry, muzyka czy video w wersji online.

Jakie komponenty wchodzą w skład serwera?

Jest bardzo dużo elementów budujących serwer. Powinny być perfekcyjnie dopasowane, bowiem każdy z nich ma niemały wpływ na działanie całości.

Prąc od ogółu do szczegółu, trzeba wyróżnić następujące podzespoły do serwerów:

  • Płyty główne – jest to mózg wszystkich urządzeń komputerowych. Podłączone do procesorów, pamięci RAM i innych elementów infrastruktury, płyty główne zapewniają prawidłowe działanie serwera.
  • Procesory – odpowiadają za spożycie energii przez serwer. Pozwalają również efektywnie wykonywać zlecone zadania. Moc procesora powinna być dostosowana do typu akcji podejmowanych w ramach serwera.
  • Pamięć RAM – do spółki z procesorami, wspomaga pamięć obliczeniową komputera. Im zasobniejsza jest pamięć RAM, tym więcej trudnych obliczeń może wytrzymywać serwer.
  • Dyski twarde – są to podzespoły do serwerów, na których zbierane są dane. Wyróżniają się dużą pojemnością, sprawnością i bezawaryjnością.
    Karty graficzne – mogą znacznie wpływać na szybkość i jakość obliczeń. Pozwalają także stosować wirtualne pulpity czy udostępniać pliki i video wysokiej jakości na inne urządzenia.
  • Karty sieciowe – zapewniają połączenie sieciowe, które jest niezbędne, by serwer mógł otrzymywać i przesyłać posiadane pliki. Karty sieciowe pozwalają szerszemu gronu klientów korzystać z zasobów serwerów.

Konfiguracja serwera – porozmawiaj z fachowcami

Oczywiście niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na serwer. Serwery pracują zazwyczaj na wysokich obrotach, wobec tego potrzebują właściwej wentylacji i stałego podłączenia do energii elektrycznej.

Spotkanie ze specjalistą pozwoli zdefiniować nasze potrzeby i wybrać najbardziej adekwatne podzespoły do serwerów.

Specjalista pomoże nam także skonfigurować serwer adekwatnie do naszych potrzeb. W razie problemów będzie można niego liczyć. Można tym sposobem zdobyć również wskazówki, jak utrzymywać podzespoły do serwerów i całą ich otoczkę.