Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

0 Comments

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego typu ataki i zagrożenia. Internet daje firmom sporo korzyści, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

W związku z tym tak istotna jest należyta profilaktyka. Kodowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych działań związanych z bezpieczeństwem danych przedsiębiorstwa.

Szczególnie ważne dla przechowywania danych są rozwiązania chowające się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji ewentualnych wycieków.

Dlaczego pamięć masowa jest tak istotna?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale przechowywać duże ilości danych przez długi czas.

Akces do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma zazwyczaj postać zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone materiały oprócz tego się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest możliwy nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Ciągle nowe rozwiązania – rozwój pamięci masowej

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni efektywna trzeba ją odpowiednio ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania maskującego oraz zabezpieczającego. Nawet, jeśli dane wyciekną dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do złamania.

Sektor pamięci masowej stale się rozwija. Wdrażane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie staje się jeszcze trudniejsze.

Kto pomoże nam zabezpieczyć dane firmowe?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.